sobota, 4 kwietnia 2015

Zagadka Einsteina


5 ludzi różnych narodowości zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy palą papierosy 5 różnych marek i piją 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków. Który z nich hoduje rybki?
-Norweg zamieszkuje pierwszy dom
-Anglik mieszka w czerwonym domu.
-Zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie domu białego.
-Duńczyk pija herbatkę.
-Palacz papierosów light mieszka obok hodowcy kotów.
-Mieszkaniec żółtego domu pali cygara.
-Niemiec pali fajkę.
-Mieszkaniec środkowego domu pija mleko.
-Palacz papierosów light ma sąsiada, który pija wodę.
-Palacz papierosów bez filtra hoduje ptaki.
-Szwed hoduje psy.
-Norweg mieszka obok niebieskiego domu.
-Hodowca koni mieszka obok żółtego domu.
-Palacz mentolowych pija piwo.
-W zielonym domu pija się kawę.

Zakłada się, że domy ustawione są w jednej linii (1-2-3-4-5), a określenie "po lewej stronie" w punkcie 3. dotyczy lewej strony z perspektywy naprzeciw tych domów (tj. dom o numerze n jest bezpośrednio po lewej stronie domu n+1).

Odpowiedz zostawcie w komentarzu.
Milej Dedukcji!
GG

wtorek, 31 marca 2015

Jak "czytać" ludzi - czyli metody Sherlocka Holmesa

Sherlock Holmes był mistrzem obserwacji, wyciągania wniosków oraz czynienia dedukcji. Niewątpliwie nie można zakwestionować jego szerokiego talentu. Kiedy Sherlock stwierdzi fakt o danej osobie, początkowo można odnieść wrażenie, że słynny detektyw jest jasnowidzem, a jego teza jest wprost z kosmosu, jednak po wytłumaczeniu przez niego jego procesu rozumowania, wszystko staje się jasne, oczywiste i klarowne. Jak Holmes to robi?
W bardzo prosty sposób.
Teraz opisze jak mniej więcej słynny detektyw "czytał" ludzi. W następnych postach opisze jego metody nieco dokładniej.
Kiedy spotykamy obcą osobę, przykładowo w tramwaju, na ulicy w barze itd., nie mamy pojęcia, kim ta osoba jest. Nie wiemy, co robi? Czym się zajmuje? Co dzisiaj robiła? Ma psa? Kota? Nie wiemy nic.
Bardzo często jednak czujemy intuicyjnie jaki jest charakter i osobowość tej osoby. Możemy odczytać jej emocje. Tak stworzyła nas natura, prawdopodobnie po to, aby łatwiej nam było wchodzić w relacje i nie wkurzyć nieznajomego od razu po pierwszej rozmowie. W pierwszym punkcie będzie więc:
1. Osobowość.
W stwierdzaniu osobowości danej osoby można spojrzeć także na jej mowę ciała, ale o tym w innym artykule.
Kiedy wiemy, jaka osoba jest, (przyjazna, nieprzyjazna, lubiana, nielubiana, miła, głupia, inteligentna itd.) możemy przejść do punktu drugiego, czyli:
2. Zamożność.
Jeśli będziemy chcieli spróbować określić, chociażby zawód pewnej osoby, jej zamożność przyda nam się na pewno. Aby określić ile ktoś ma pieniędzy najlepiej spojrzeć na jego buty, zegarki i ewentualnie resztę ubioru. Butów i zegarków nie zmienia się bowiem bardzo często. Jeśli są w miarę drogie, można stwierdzić, iż osoba ta prawie na pewno zarabia pensję powyżej średniej krajowej. Można spojrzeć także na jej telefon, ale do tego trzeba mieć większą sposobność. Niestety to, że ktoś jest bogaty, nie musi koniecznie oznaczać, że sam zarabia pieniądze, gdyż pieniądze może od kogoś dostawać np. od rodziców lub od jego dzieci-to zależy od wieku naszego "ktosia". Sytuacja z dostawaniem pieniędzy zdarza się jednak rzadko, jednak jeśli już, to łatwo ją rozpoznać.
Mając osobowość i zamożność, możemy przejść do punktu trzeciego, czyli:
3. Zawód = osobowość + zamożność + dodatkowe detale.
Punktu trzeciego nie trzeba chyba zbytnio tłumaczyć. Zawód określić można, łącząc osobowość, zamożność, oraz ewentualnie szczegóły, które można dodatkowo dostrzec.
W takim razie-punkt 4, czyli:
4. Co dziś robił / robiła? ---> obserwacja.
Aby wydedukować, co dana osoba dzisiaj robiła, można dowiedzieć się, dokładnie ją oglądając.
Jeśli osoba jest niechlujna — zadanie jest prostsze niż budowa cepa, jednak kiedy dba ona o wygląd i jest schludna, jest dużo trudniej, jednak pamiętać trzeba, że zero, też jest wynikiem i to bardzo często najlepszym. Obserwując, należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju plamy na koszuli, spodniach, butach, okruchach na ubraniu, na tym, czy ktoś przykładał się, aby się rano ogolić/ ułożyć włosy itd.
Stosując powyższą metodę, o człowieku mającym plamę po dżemie, którą próbował nieumiejętnie i w pośpiechu wytrzeć; dwie plamy po mleku na obu ramionach i mającej jednodniowy, poranny zarost, dowiadujemy się, że jadła dzisiaj na śniadanie kanapkę z dżemem, więc się poplamiła, pospiesznie próbowała usunąć plamę, ponieważ rano się śpieszyła, pewnie do pracy i oczywiście ma dzieci.

Takiego człowieka z tyloma plamami rzadko można spotkać, dlatego teraz jako drugi przykład podam bardzo ładną dziewczynę, nastolatkę. Ma bardzo starannie ułożone włosy, nie ma na sobie żadnych plam, żadnego okruszka, ma "wory" pod oczami, jedzie tramwajem. Co można o niej powiedzieć?

Wstała dzisiaj wcześnie, po to, aby między innymi ułożyć fryzurę, jeśli je śniadanie, to w piżamie (najprawdopodobniej), a do tramwaju szła pewnie po chodniku (na pewno nie przez błoto). Jest to mniej niż u mężczyzny z dziećmi, ale zawsze jest to coś.
Punkt ostatni to:
5. Dodatkowe detale.
Tutaj jest pole na wykazanie się. Jak nietrudno się domyślić, chodzi o to, aby użyć trochę więcej inwencji twórczej i na podstawie dodatkowych szczegółów zdobyć dodatkowe informacje.

Jest to pierwsza część serii postów pt. "Jak myśleć jak Sherlock Holmes".
Podsumowanie w punktach:
1. Osobowość.
2. Zamożność.
3. Zawód = osobowość + zamożność + dodatkowe detale.
4. Co dziś robił / robiła? ---> obserwacja.
5. Dodatkowe detale.
Następnym razem, kiedy spojrzycie na kogoś na ulicy, nie będzie on już dłużej zamkniętą księgą, a przynajmniej księgą z ukazaną pierwszą stroną.
Miłej Dedukcji!
GG

Sherlock



Sherlock to brytyjski kryminalny serial telewizyjny stworzony przez Stevena Moffata i Marka Gatissa. Jest to nowoczesna interpretacja historii mojego ulubionego autora - Sir Arthura Conan Doyle'a o detektywie Sherlocku Holmesie z Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej oraz Martinem Freemanem w roli doktora Watsona.

Serial jest emitowany w Polsce na kanale BBC Entertainment i od 2 marca 2014 na TVP2.

Oto lista na ten czas nakręconych odcinków:
SezonOdcinkiOryginalna emisja Wielka Brytania
(BBC)
Oryginalna emisja Polska
(BBC Entertainment)
DVD
Premiera sezonuFinał sezonuPremiera sezonuFinał sezonuRegion 2Region 1
1325 lipca 20108 sierpnia 20102 października 2011[4]16 października 201130 sierpnia 20109 listopada 2010
231 stycznia 201215 stycznia 201210 czerwca 201224 czerwca 201223 stycznia 201222 maja 2012
331 stycznia 201412 stycznia 201412 stycznia 2014[5]26 stycznia 201420 stycznia 201411 lutego 2014[6]
43brak danychbrak danychbrak danychbrak danychbrak danychbrak danych
Na nowe odcinki niestety trochę poczekamy, ale dla tego serialu warto, zwłaszcza, że do akcji powróci postać Jima Moriartego, który już w ostatnim odcinku 3 Sezonu obwieścił swój powrót.

"Did you miss me?"

Alkoholicy i beczka wódki

Trzech nałogowych alkoholików złożyło się i kupili razem trzydziestolitrową beczkę wódki.
Muszą się jednak szybko i po równo podzielić, bo nałóg nie czeka!
Każdy wziął z domu po jednej mniejszej beczułce o pojemnościach odpowiednio 6, 12, 14 litrów.

Czy i jak mogą dokonać sprawiedliwego podziału?

Tym razem nie będę wam dawał odpowiedzi w komentarzach.
Sami spróbujcie odpowiedzieć!
ODPOWIEDŹ ZOSTAWCIE W KOMENTARZACH!!!
Powodzenia i Miłej Dedukcji!!!
GG

poniedziałek, 30 marca 2015

Zagadka o żarówkach i włącznikach

Mamy dwa pomieszczenia połączone dość długim korytarzem. Oba pomieszczenia są niewielkie - nie można się nawet wyprostować. Znajdujemy się w pierwszym pomieszczeniu, w którym są trzy włączniki. W drugim pomieszczeniu zwisa z sufitu żarówka. Możemy przejść z pierwszego pomieszczenia do drugiego, ale wrócić się nie możemy (np. drzwi się zamykają po przejściu i już nie otwierają).

Pytanie: W jaki sposób stwierdzić, który z 3 włączników włącza żarówkę, jeśli z pierwszego pomieszczenia nie widać, czy żarówka świeci się w drugim?

ODPOWIEDZ W KOMENTARZACH!!!

Ciekawostka o smaku, jabłkach i cebulach.

Jabłko, cebula i ziemniaki mają ten sam smak. Różnice w smaku wynikają z ich zapachu. Aby to udowodnić można ścisnąć nos i posmakować każdego. Wszystkie są słodkie.

niedziela, 29 marca 2015

Studium w Dedukcji

Na blogu "Studium w Dedukcji" pokażę wam, jak obserwować oraz jak z tej obserwacji wyciągać wnioski. Nauczę was zwracać uwagę na rzeczy, na które jeszcze nigdy dotąd nie zwracaliście uwagi. Nauczę was tego, jak wyłącznie z obserwacji danej osoby poznać ją lepiej i przy dobrej okazji odgadnąć jej profesję, upodobania oraz historię życiową.
Nauczę was jak rozpoznać kłamstwo.
Nauczę was jak zapamiętywać lepiej i  efektywniej. Pokaże wam wiele ciekawych rzeczy, o których istnieniu nie mieliście pojęcia.
To jest właśnie "Studium w Dedukcji"!
Zapraszam
GG